Rynek samochodowy w Polsce

W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano prawie 4687 tysięcy nowych samochodów osobowych. Wprawdzie liczba rejestracji nowych aut wzrosła w skali roku prawie o 17% to spadła liczba aut osobowych wyprodukowanych i to o 7,2%. Tym razem wyniosła prawie 515 tysięcy sztuk. To najgorszy wynik od 3 lat.

Rynek samochodowy w Polsce w roku 2017

Cieszyć powinien wzrost liczby rejestracji nowych samochodów osobowych na regon, a więc do firm. To znak, że gospodarka ma się dobrze. Jednak samochody w mniejszości są wciąż rejestrowane na klientów indywidualnych. Co ciekawe, Polacy rejestrują coraz więcej aut z napędami alternatywnymi np. hybrydowymi. W roku 2017 liczba ich rejestracji wzrosła do 18 tysięcy, a więc niemal o 70% w stosunku do roku 2016. Z kwartału na kwartał rośnie też liczba samochodów elektrycznych. W ostatnim kwartale ubiegłego roku zarejestrowano ich 396 sztuk. W grupie tej znalazły się też hybrydy plug-in. Więcej pojazdów z napędami alternatywnymi cały czas kupują klienci instytucjonalni. Stanowią oni 75% nabywców tego rodzaju samochodów.

Kondycja polskiego rynku samochodowego

W ubiegłym roku łącznie z taśm montażowych zjechało prawie 690 tysięcy pojazdów samochodowych. Wartość produkcji sprzedanej firm z przemysłu motoryzacyjnego osiągnęła poziom 148,5 mld zł. To o ponad 7% więcej niż rok wcześniej. W roku 2017 liczba rejestracji pojazdów samochodowych wzrosła o niemal 17%. Wyniosła tym samym prawie 487 tysięcy nowych samochodów osobowych. Ponadto w stosunku do roku 2016 zauważyć można wzrost aktywności wśród klientów instytucjonalnych. Ich udział w rejestracjach nowych aut osobowych w 2017 roku wzrósł o ponad 20%. Zdaniem ekspertów w kolejnych latach ta tendencja będzie się utrzymywać. Z jednej strony oznacza to wzrost gospodarczy, ale i niepokoi, bo w przypadku klientów indywidualnych wzrost nie jest już tak bardzo widoczny. Co ciekawe, wzrosła też liczba rejestracji nowych samochodów w tzw. segmencie premium. W ubiegłym roku wyniosła ona ponad 65 tysięcy (wzrost o 25%).

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy rejestracji samochodu jest posiadanie ramki pod tablice rejestracyjne, które można zakupić w sklepie internetowym Motos.pl.